5 dôvodov prečo sa naučiť komunikovať v cudzom jazyku

5 dôvodov prečo sa naučiť komunikovať v cudzom jazyku

Ešte stále veľa ľudí v našej krajine neovláda žiadny cudzí jazyk. Sme veľmi leniví na to, aby sme prekročili svoju komfortnú zónu a začali sa učiť niečo nové, užitočné. Pritom cudzie slová používame na dennej báze a niekedy o tom nemáme ani páru. Prečo je teda skvelé naučiť sa komunikovať v cudzom jazyku?

Otvorte si brány k úspešnej kariére

Poznanie druhého jazyka otvára mnoho pracovných príležitostí hlavne v dnešnej dobe. Nehovoríme len o práci na vlastnej nohe, kde môžete získať aj zahraničných zákazníkov, ale aj o lokálnej práci, kde môžete komunikovať so zahraničnými partnermi. Nehovoriac o tom, že dva a viac jazykov vo vašom CV bude vyzerať pre vášho nového zamestnávateľa určite oveľa atraktívnejšie. 😉

Naštartujte svoju mozgovú aktivitu

Rozprávaním v cudzom jazyku zlepšujete výkonnosť vášho mozgu, pretože je potrebné vykonať mnohé procesy. Na mysli máme to, že v krátkom čase sa mozog snaží preložiť si vetu, pochopiť zmysel a vyslať reakciu. Učenie cudzieho jazyka zlepšuje pamäť. Pri učení nových slov tak viete dať zabrať svojim mozgovým bunkám!

Prekonajte svoj strach z cestovania

Naučte sa hovoriť napríklad po anglicky, je to jazyk, ktorý v dnešnej dobe pozná už každý. Vedeli ste o tom, že anglicizmy sa dostali už aj do slovenčiny? Často sa používajú aj v bežnej komunikácii a poriadne si to ani neuvedomujeme. Pri cestovaní môže byť druhý jazyk veľkou výhodou, napríklad keď stratíte pas alebo zablúdite. 

Študenti dosahujú lepšie výsledky

Študenti, ktorí rozprávajú cudzím jazykom majú tendenciu k lepším výsledkom pri testovaniach, ako tí, ktorí hovoria len jedným jazykom. Hovorí sa, že dosahujú lepšie výsledky napríklad v matematike, ale aj v čítaní s porozumením. Taktiež majú lepšiu slovnú zásobu.

Budete vnímať svet intenzívnejšie

Štúdie na jednej zo španielskych univerzít odhalili, že viacjazyční ľudia sú lepší vo vnímaní svojho okolia. Dokážu sa lepšie zameriavať na relevantné informácie, lepšie dokážu selektovať nepodstatné a lepšie zisťujú zavádzajúce informácie. Je to náhoda, že Sherlock Holmes bol skvelým polyglotom?