Zdravie je beh na dlhú trať, nie šprint!

Žiť zdravý životný štýl nemusí byť až tak jednoduché ako to vyzerá, práve naopak, je to celkom komplikované. Výčitky pri prvom zlyhaní, druhom, treťom… Každý z nás zlyhá, je to prirodzené. Počas akcie Týždeň zdravia vám prinášame pár nápadov, ako začať so zdravým životným štýlom. Pomaly. Postupne. Zdravie je beh na dlhú trať, nie šprint!

Nevkladajte do svojho organizmu toxické látky

Mnohé veci, ktoré prijmeme do našich tiel môžu byť pre nás poriadne toxické, nehovoriac o tom, že na nich môžeme byť aj závislí. Mnohokrát sa ich ľudia odmietajú vzdať. Nemusia to byť len cigarety, drogy či alkohol. Patrí sem aj cukor, ktorý nájdeme ako pridanú hodnotu skoro v každej spracovanej potravine. Niekedy to tak ani nemusí vyzerať, výrobcovia ich totižto skrývajú pod rôzne pojmy ako kukuričné sirupy a iné. 

Pohyb vášmu telu viac dá, ako zoberie

Nevravíme o tom, že teraz musíte každý deň behávať či navštevovať posilňovňu. Pomaly človek ďalej zájde, zahrňte do svojho režimu prechádzky, alebo do práce choďte pešo a nie autom. Prestaňte používať výťah a začnite chodiť po schodoch. Pár poschodí nikdy nikoho nezabilo. Pomaly začnete budovať kondičku a časom sa možno sami rozhodnete, že chcete niečo viac! Vyberte si sami činnosť, ktorú si užijete. Časom zistíte, že pohyb vám viac dá ako zoberie, nájdete v ňom istú formu oddychu. 

Spánok je často podceňovaný, ani si neuvedomujeme aký je pre zdravie dôležitý!  

Koľkokrát ste si povedali, že dopozerám ešte tento film a hneď pôjdem spať a na druhý deň ste to oľutovali? Je vysoko odporúčané vyhradzovať si čas na dobrý a kvalitný spánok. Ak nespíte poriadne, môže to zapríčiniť napríklad prijímanie nadmerného množstva kofeínu počas dňa, nepravidelný spánok či zaspávanie pri svetle. 

Stres nikomu nedal nič dobré!  

To ako myslíte a ako sa cítite je tiež pre vaše zdravie podstatné. Pokiaľ chcete zredukovať stres cvičenie, prechádzky, či meditácia je veľmi účinná. Je potrebné rozoznať stres od urýchleného životného štýlu. Nenúťte sa do aktivít, ktoré sú vám v ten deň proti srsti. Máte veľa práce? Lezie na vás chrípka? Nemusíte stihnúť všetko, veď sme len ľudia. Nájdite si čas na oddych, s tým sa odbúra aj stres!

Naplňte svoje telo skutočným jedlom

To je asi najjednoduchšia forma zdravého žitia. Voľte skôr nespracovávané jedlá ako je zelenina, ovocie, mäso. Nakúpte potraviny a radšej si ich pripravte doma, budete mať z toho oveľa lepší pocit, zaručene! Pokiaľ chcete schudnúť, naštudujte si informácie o jednotlivých diétach, nechoďte do toho bezhlavo. Môže vám to viac uškodiť, ako pomôcť zhodiť pár kíl. 

Posledná rada pre vás? Nie, jeden „týždeň zdravia“ nestačí… 

Držte sa toho po celý život. Myslite na to, že chcete byť zdraví a vykonávajte rozumné voľby či už pri spánku, pohybe, ale aj jedle. Môže to vyzerať komplikovane. Na všetko je potrebný len čas, aby si telo zvyklo na nové veci. Pamätajte si jedno, byť zdravý je maratón, nie šprint.

Mnoho informácií o zdravom životnom štýle sa môžete dozvedieť u nás v Savanna Café počas akcie Týždeň zdravia, ktorý prebieha od 29. apríla do 3. mája.

Tešíme sa na vás! 🙂

Zdroje: 5 Simple Rules for Amazing Health